Снимка: Интернет
На западните инвеститори регулаторните мерки на Китай срещу суперзвездни компании като Alibaba Group Holding Ltd., Tencent Holdings Ltd. и Didi Global Inc. трябва да изглеждат самоубийствени. Как по-добре да подкопаете растежа, от това да намалите оборотите на някои от най -успешните технологични компании в света?
Президентът Си Дзинпин би искал да се различава. Според него технологиите се предлагат в две разновидности: приятно е да имаш и трябва да имаш. Социалните медии, електронната търговия и други потребителски интернет компании са хубави за притежание, но според него националното величие не зависи от провеждането на най-добрите групови чатове в света или споделянето на пътувания.
Г-н Си смята, че страната трябва да разполага с най-съвременни полупроводници, батерии за електрически автомобили, търговски самолети и телекомуникационно оборудване, за да запази производствените способности на Китай, да избегне деиндустриализацията и да постигне автономия от чуждестранни доставчици. Така че дори когато Китайската комунистическа партия отприщва многофункционална регулаторна атака срещу потребителските интернет компании, тя продължава да обсипва субсидии, защита и мандати за „купуване от Китай“ на производителите.
Г -н Си описа тези различни приоритети в реч, публикувана от партийното списание Qiushi миналата година. Той призна, че онлайн икономиката процъфтява и каза, че Китай „трябва да ускори изграждането на цифровата икономика, цифровото общество и дигиталното правителство“, според превод на изследователи, свързани с университета Джорджтаун. „В същото време трябва да се признае, че реалната икономика е основата и различните производствени отрасли не могат да бъдат изоставени.“