Снимка: Интернет
Материал на китайската медия „Глобъл таймс“
Докато Китай върви към своята втора стогодишна цел, фокусът върху насърчаването на благосъстоянието и щастието на хората се измести от чисто висок икономически растеж към повишаване на общия просперитет, съществено изискване на социализма и ключова характеристика на модернизацията в китайски стил, която е цел това може да бъде постигнато само в Китай, където социализмът с китайски характеристики осигурява ключово предимство, казват експерти.
Установяването на целта, която включва основите на дългосрочното управление на Комунистическата партия на Китай (КПК), отговаря на една от най-големите трудности към 2049 г., стогодишнината от основаването на Китайската народна република през 1949 г.
Справедливото „разпределяне на тортата“, вместо само да се стремим да я увеличим, ще бъде ключова тема за икономическото и социално развитие на Китай за известно време и това е въпрос, с който трябва да се справят всички икономики с по-висок среден доход; в противен случай това ще доведе до сериозни социални противоречия, отбелязват те. В този смисъл практиката на Китай за общ просперитет чрез натиск за всеобхватни реформи в полза на хората, различни от управлението на Запада, което обслужва само елита и богатите, ще постави стандарт за света.
Торта за всички
На десетото заседание на Централния комитет по финансови и икономически въпроси, проведено във вторник, китайският президент Си Цзинпин подчерта усилията за насърчаване на общия просперитет в стремежа към висококачествено развитие и координиране на работата за предотвратяване на големите финансови рискове, призовавайки за „придържане към хората“ -центрирана философия за развитие и насърчаване на общия просперитет, докато се стреми към висококачествено развитие.
Вместо да бъде егалитарен или да има само няколко души, които просперират, общият просперитет се отнася до богатството, споделено от всички, както в материално, така и в културно отношение, и ще се напредва стъпка по стъпка.
Целта за общ просперитет е безпрецедентна мисия, която би могла да бъде постигната само в Китай под ръководството на Китайската комунистическа партия, докато други западни държави, макар и привидно да преодоляват нарастващото социално благосъстояние на работниците, са обречени на провал, според наблюдатели.
„Природата на капиталистическата система на западните страни е да се стреми към печалби и в резултат на това богатството е концентрирано само в ръцете на капиталисти, които натрупват активи чрез експлоатация на работници. Такъв начин на управление на социалните ресурси ще доведе само до увеличаване на разликата в богатството “, Заяви пред Global Times в сряда Уанг Иуей, директор на института по международни отношения към китайския университет Renmin в Пекин.
Самата природа на социализма е да насърчава честността и справедливостта, чието общо благоденствие е материална предпоставка и изискване, казват наблюдатели.
„КПК е сляла теорията на марксизма с традиционната китайска култура и по този начин са предложени двете столетни цели на сяокан и общ просперитет. Еднопартийната управляваща система позволи на Китай да впише тези цели в Конституцията и да я постигне стъпка по стъпка „, каза Уанг. За разлика от това, партийната система на Запада не гарантира устойчивостта на прилагането на политиката, което затруднява постигането на цел в дългосрочен план.
Конг И, декан на Училището по марксизъм към Финансово -икономическия университет в Тиендзин, заяви пред Global Times в сряда, че всяка страна или регион, които преодолеят капана на средния доход и влязат в класацията със средни доходи, ще се сблъскат с проблема за общия просперитет на своите хора , и да не се справят с него, ще доведе до сериозни социални противоречия, които отровят икономическото развитие.
Със своя БВП на глава от населението над 10 000 долара и група със средни доходи над 400 милиона, Китай вече е икономика с по-висок среден доход според стандартите на Световната банка и се очаква да влезе в редиците на икономиките с високи доходи през 14-та пет -Годишен план (2021-25) период.
„В САЩ тяхната политика на данъчно облагане за богатите не може да поправи нарастващата разлика в основен смисъл, което означава, че американското общество ускорява своите разделения“, каза Конг. „В Китай можем да видим набор от мерки, белязани от гъвкави институционални корекции за справяне с проблемите, което е нашето най -голямо предимство.“
Както бе отбелязано на срещата във вторник, правителството ще увеличи усилията за правилно справяне с връзката между ефективност и справедливост, ще направи основни институционални договорености за разпределението на доходите, ще разшири размера на групата със средни доходи, ще увеличи приходите за групите с ниски доходи , да коригира прекомерните доходи и да забрани незаконните доходи, за да насърчи социалната справедливост и честността. Приветствайки значението на напредъка на балансирано, координирано и приобщаващо развитие, срещата подчерта, че Китай трябва да подобри социалистическата пазарна икономика, да засили балансираното развитие между регионите и да насърчи координираното развитие в различните индустрии.
„Общият просперитет е записан в гените на ръководството на КПК като вътрешно изискване и това не е фраза, която излезе наяве изведнъж. Централното ръководство придава значение на въпроса от 18 -ия национален конгрес на КПК [проведен през 2012 г. ] „, Каза Конг.
„Това е целта, която ще постигнем на всяка цена и тя се нуждае от дългосрочна упоритост, независимо от вътрешния и външния хаос и само чрез това ще се роди истинска глобална сила със социализъм с китайски характеристики, страна, която ще зашемети света „, каза Конг.
„По-малка разслоение, повече щастие“
След като през 1978 г. покойният китайски лидер Ден Сяопин въведе множество икономически реформи и политики за отваряне, Китай стъпи на следата на социалистическата пазарна икономика, която донесе огромни промени в страната, които биха могли да се нарекат икономическо чудо.
Тъй като икономиката на страната се разширява средно с 9,5 % от 1978 г., което далеч надхвърля 2,9 % от световната икономика за същия период, се появяват и икономически дисбаланси, тъй като цифрите показват, че богатите са станали по-богати, докато бедните места продължават да изостават .
Неравенството в развитието на Китай се проявява главно в три направления – разликата в доходите между градовете и селата, регионален дисбаланс и пропуски в различните индустрии, според наблюдатели. Но те казаха, че макар дисбалансът да е естествен в пазарно ориентирана икономика, той е само временен.
„Дисбалансът се засилва през последните години поради множество фактори, вариращи от ускорена урбанизация и индустриализация и развитие на пазарно ориентирана икономика, която лесно ще доведе до някои монополи на ресурсите“, казва Ху Киму, главен научен сътрудник в Sinosteel Economic Research Институт, каза пред Global Times в сряда.
Според Конг разликата в доходите между градовете и селските райони е допринесла над 50 процента за дисбаланса в развитието. „Ако искаме да постигнем общ просперитет, трябва да положим повече усилия в огромното отдалечено село, за да стимулираме местната икономика“, отбеляза Конг.
За Шао Цинджун, селянин от село Хуаюан, град Донгян, провинция Джецзян в Източна Китай, той се гордее, че живее в селото, печелейки повече пари от средния доход в някои слабо развити градове.
Ангажиран повече от две десетилетия в сектора на мебели от червено дърво, основен отрасъл на местната селска икономика, Шао стана свидетел на скока на работната сила през последните години в селото, вместо обратното, тъй като много хора, живеещи в селото, са склонни да изкарват прехраната си в градски райони.
„Имаме различни индустрии за подпомагане на икономическия растеж и удобен достъп до ресурси като образование, медицински грижи и туризъм, което ме прави много щастлив да работя в селото“, отбеляза Шао.
През юли властите в Zhejiang пуснаха подробна пътна карта за периода 2021-25 за изграждане на обща демонстрационна зона за просперитет в провинцията. Насоките имат за цел да увеличат разполагаемия доход на жители на провинцията на 75 000 юана (11 560 долара) до 2025 г.
Тиан Юн, бивш заместник -директор на Асоциацията за икономически операции в Пекин, отбеляза, че някои предприемачи, които първо забогатяха и натрупаха богатството си чрез незаконни практики като монополи и корупция, допълнително допринесоха за дисбаланса.
„Проектирането на общ просперитет отгоре надолу показва, че [китайското] централно правителство няма да пести усилия и ще се ангажира с решаването на тези проблеми, въпреки че тези, свързани с преместване на доходите на жителите, са обезсърчаващи задачи“, каза Тиан пред Global Times в сряда.
Ху Киму прогнозира, че китайските власти ще подобрят своя координационен механизъм за разпределение на първичен и вторичен доход. Ще има и преразглеждане на данъчната система – например при данъците за отстъпки и предлагането на национални субсидии на групи с ниски доходи, според Тиан.