Снимка: Интернет
Ще са необходими много месеци или дори години, за да се разрешат проблемите, натрупани в руско-американските отношения, каза представителят на Кремъл Юрий Ушаков след разговорите на 7 декември между руския лидер Владимир Путин и американския му колега Джо Байдън.
„Все още е рано да се преразгледат резултатите, за това е необходимо много време, защото се натрупаха толкова много проблеми, че ще отнеме повече от месец за разрешаването им и дори може би повече от една година. Ще видим“, служителят на Кремъл каза в отговор на въпрос колко време е необходимо, за да се види дали има напредък след днешните разговори на двамата лидери.
По думите му „все още няма пробиви и отношенията предизвикват безпокойство“.
„Мисля, че нито ние, нито американците сме доволни, президентите говориха за това. Едва ли могат да се очакват бързи пробиви, но в същото време президентите демонстрираха решимостта си да продължат практическата работа, да започнат да обсъждат чувствителни въпроси, които безпокоят Москва“, каза служителят.
„Ще видим как ще се развие ситуацията“, добави той.
Президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън се договориха за „подробни консултации“ по чувствителни въпроси на сигурността, съобщи пресслужбата на Кремъл след двучасовите разговори във формат видеоконференция.
Въпросът за Украйна доминираше в преговорите. Освен това президентите обсъдиха изпълнението на решенията на срещата на върха в Женева, диалога по киберсигурността и двустранните въпроси, включително функционирането на дипломатическите мисии. ТАСС събра основните моменти, които са известни за разговора.
Украйна – санкции и гаранции
Според Кремъл разговорите се съсредоточават главно около теми, свързани с украинската криза и липсата на напредък в изпълнението на споразуменията от Минск от 2015 г., които остават единствената основа за мирно уреждане в тази страна.
Байдън от своя страна посочи предполагаемите заплашителни движения на руските войски близо до границата с Украйна и очерта възможни санкции, които САЩ и техните съюзници биха били готови да наложат в случай на по-нататъшна ескалация, каза Кремъл.
В отговор руският президент призова да не се прехвърля отговорността за ескалацията на ситуацията около Украйна върху Русия. Страната се интересува от сигурни, законово фиксирани гаранции, които биха изключили разширяването на НАТО на изток и разполагането на нейните офанзивни оръжейни системи в съседните на Русия страни.
Лидерите се съгласиха, че ще възложат на своите представители да започнат „консултации по същество по тези чувствителни въпроси“.
Двустранни отношения
По време на разговора беше посочено, че сътрудничеството между Вашингтон и Москва „остава незадоволително“, включително поради трудности, които изпитват съкратените дипломатически мисии на двете страни в своята работа.
Путин подчерта, че всичко това е следствие от курса на правителството на САЩ, което още преди пет години започна да практикува мащабни ограничения, забрани и масови експулсации на руски дипломати, което предизвика нашите отговори. Руската страна предложи да се отменят всички съществуващи ограничения за функционирането на дипломатическите мисии, което може да помогне за нормализиране на други аспекти на двустранните отношения.
Двамата лидери също така отбелязаха значението на последователното изпълнение на решенията, взети по време на срещата на върха в Женева през юни 2021 г., и запазването на „духа на Женева“, като се разглеждат двустранните въпроси и други проблеми, които възникват в руско-американските отношения.
Лидерите припомниха и съюзническите отношения на двете държави по време на Втората световна война, които трябва да послужат като модел за съвременната работа.
Киберсигурност и Иран
Путин и Байдън подчертаха важността на диалога за киберсигурността и заявиха, че са готови да продължат практическото сътрудничество в борбата с киберпрестъпността.
Лидерите също така изразиха надежда, че преговорите по ядреното споразумение с Иран, които бяха възобновени във Виена в края на ноември, ще бъдат конструктивни и ще проправят пътя за решения, приемливи за всички.
Версия на Белия дом
Кремъл даде подробен отчет за разговорите, подчертавайки техния „откровен и делови характер“. Белият дом обаче публикува кратко изявление от пет изречения.
Според администрацията на САЩ Байдън изрази „дълбоката загриженост“ на страната си относно натрупването на руски сили близо до границата с Украйна и даде ясно, че САЩ и техните съюзници ще отговорят със „силни икономически и други мерки“. Той също така призова за „връщане към дипломацията“.
Двамата президенти възложиха на своите екипи да продължат и САЩ ще направят това „в тясна координация със съюзници и партньори“.
Путин и Байдън „също обсъдиха диалога между САЩ и Русия относно стратегическата стабилност, отделен диалог относно софтуера за откуп, както и съвместната работа по регионални въпроси като Иран“, според Белия дом.