Снимка: Интернет
Сериозен разнобой възникна още в първата седмица на новото правителство. Председателката на БСП и заместничка на Кирил Петков в Министерски съвет Корнелия Нинова опита да си направи личен ПР с идеята за мораториум върху цените на тока за бита. Опитът започна със серия гафове и приключи с опровергаването на Нинова от един от най-близките и хора и бивш енергиен министър Румен Овчаров, а на пресконференция говорителят на правителството заяви, че решението ще бъде преразгледано.
В сряда сутринта за референдума пръв заговори социалният министър и също представител на БСП Георги Гьоков. Но преди Нинова да успее да развие идеята като своя в пленарна зала мораториумът беше предложен от ГЕРБ. Нинова обаче беше единственият представител на правителството, който излезе да го защити. Само от ДПС бяха против като Рамадан Аталай на базата на десетилетния си опит в Комисията по енергетика остро разкритикува решението.
По-късно говорителят на правителството заяви, че решението ще се преразгледа. Нито един представител на другите три управляващи партии не подкрепи Нинова, а мълчанието им по темата е сериозен знак за проблем, който явно предпочитат да не разгласяват публично. Появиха се и съмнения за договорки между Нинова и ГЕРБ, но според анализатори в случая просто бившите управляващи, които познават достатъчно добре повърхностния ПР подход на червената лидерка в оставка, умело са я изпреварили и изиграли в пленарна зала.
Няколко часа след това бившият енергиен министър и настоящ ментор на председателката на БСП в оставка Румен Овчаров буквално разгроми идеята за мораториума в интервю за БНР като дори заподозря корупционна схема.
https://bnr.bg/post/101572974/rumen-ovcharov
„Подобна глупост за мораториум върху цените на тока, парното и водата може да се роди само в главите на бившите управляващи от ГЕРБ. И то съвсем не от грижа за българите да не студуват през зимния сезон. … Напротив – направиха го заради една група инвеститори, които печелят в момента огромни пари. И с този мораториум ще продължат да ги печелят и през следващата година. … С мораториума се гарантират на инвеститорите във фотоволтаиците свръх печалби за над 200 на мегаватчас за още 3 месеца“.
Това каза пред БНР Румен Овчаров от БСП, бивш министър на енергетиката в две правителства, участник в преговорния екип по тема „Енергетика“ за формиране на коалиционно управление.
„Вторият бенефициент на това решение за мораториум е „Топлофикация-София“, посочи той.
Овчаров призова депутатите да не гласуват този мораториум.
Според него е правилно решението за Временна комисия за проучване на състоянието на енергетиката:
„Това е правилно, защото служебните кабинети и министри на енергетиката не казаха какво е наследството от ГЕРБ. Някой трябва да ни каже„.
По думите на Овчаров загубите на ЕСО и на ЕРП-тата са над 150 милиона лева:
„За следващите 3 месеца те ще станат 300-400 млн. лева. Така фалираме тези дружества. Част от тях са с чуждестранни инвеститори, което води до скандал“.
Решенията са били ясни, смята той:
„Увеличението на електроенергията за бита е 11% (предложениe на КЕВР), ако то бъде комбинирано с намаляването на ДДС, както предложи служебното правителство, на практика нямаше да има никакво увеличение. Ако бяха направени компенсации за ЕРП-тата и за ЕСО, заради които сега трябва да се повишат тези цени, и тук нямаше да има никакъв проблем. … Говоря за компенсации, които са над 1 млрд. лева от фонд „Сигурност на електроенергийната система“, които се преразпределят по методиката, която КЕВР е измислила, и на практика са допълнителни субсидии за българското население“.
Своята позиция пред БНР разви и депутатът от ДПС Рамадан Аталай.
Идеята за мораториума беше най-лошият вариант, заяви пред БНР Рамадан Аталай от ДПС, депутат и член на новосъздадената временна комисия за енергийната криза. Според него мораториумът означава, че няма друг изход, а в енергетиката ситуацията не е стигнала дотам да кажем – край, предаваме се.
„Думата мораториум трябва да изчезне“, заяви той.
„Народното събрание не би трябвало да внесе ново решение за налагане на мораториум.“
ДПС няма как да гласува за решения, които се вземат на коляно, поясни Аталай.
С налагането на мораториума се правят опити за източване на Фонда за енергийна ефективност, подчерта Рамадан Аталай в предаването „Преди всички“.
„Разходите от фонда, които ще се изплатят за определени участници в енергийния сектор, ще са някъде около 500 милиона.“
Аталай посочи още, че „ако намалим ДДС-то, може да стигнем тези нива, на които е в момента цената, включително може да постигнем и по-ниски нива“.
Посланията, които изпращаме към света, са послания на бананова република. Няма как към днешния ден да се говори за мораториум върху каквото и да било, коментира депутатът.
В методологията на КЕВР никой не може да се намеси, отбеляза Рамадан Аталай.
„Ние не сме бананова република, не сме някакъв остров, където сами да си прилагаме закони, методологии или формули.“
„Нещата не са толкова прости, но са решими. Има от тази ситуация поне 17 изхода“, коментира Аталай.