Снимка: Интернет
Материал на Инвестор.бг
https://www.investor.bg/analizi/91/a/kitai-skoro-shte-povede-sasht-v-tehnologiite-341355/?page=1
Директорът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ Бил Бърнс обяви през октомври, че агенцията създава два нови големи „центрове за мисии“, единият фокусиран върху Китай, а другият върху авангардните технологии. Това отразява преценката му, че Китай е „най-важната геополитическа заплаха, пред която сме изправени през 21-ви век“ и че „главната арена за съревнование и съперничество“ между Китай и САЩ ще бъдат модерните технологии. Въпросът, който американците трябва да си зададат, е: Може ли Китай да спечели технологичната надпревара, пишат за Wall Street Journal Греъм Алисън, професор по управление в Харвард, и Ерик Шмид, главен изпълнителен директор на Google (2001-2011 г.) и председател на Google и наследника ѝ Alphabet (2011-2017 г.)
Нов доклад за „Голямото технологично съперничество“ на харвардския център Белфър отговаря: Да. Докладът не е буди тревога, но въпреки това заключава, че Китай е направил такива изключителни скокове, че сега е абсолютен конкурент. Във всяка от основните технологии на 21-ви век – изкуствен интелект, полупроводници, 5G безжична връзка, квантова информационна наука, биотехнологии и зелена енергия – Китай скоро може да бъде световен лидер. В някои области вече е номер 1.
Миналата година Китай произведе 50% от компютрите и мобилните телефони в света; САЩ произведоха само 6%. Китай прави 70 слънчеви панела на всеки такъв, направен в САЩ, продава четири пъти повече електрически превозни средства и има девет пъти повече 5G базови станции със скорости на мрежата пет пъти по-бързи от американските еквиваленти.
В модерната технология, която вероятно ще има най-голям ефект върху икономиката и сигурността през следващото десетилетие – изкуственият интелект (AI) – Китай изпреварва САЩ в ключови области. Доклад на Комисията по национална сигурност за AI от пролетта на 2021 г. предупреждава, че Китай е напът да изпревари САЩ като световен лидер до 2030 г. Броят на американците, защитаващи докторати в области, свързани с AI, е приблизително толкова, колкото е бил и през 1990 г., докато Китай е напът да отчете два пъти повече докторанти в областта на науките, технологичното инженерство и математиката от САЩ до 2025 г. Докладът от Харвард добавя, че сега Китай видимо превъзхожда САЩ по практически AI приложения, включително лицево разпознаване, гласово разпознаване и финтех.
САЩ все още имат доминираща позиция в полупроводниковата индустрия, която заемат от почти половин век. Но Китай може скоро да ги настигне в две важни области: производство на полупроводници и дизайн на чипове. Производството на полупроводници в Китай надмина американското, като делът му в световното производство нарасна до 15% от по-малко от 1% през 1990 г., докато делът на САЩ е спаднал от 37% на 12%.
В областта на 5G Съветът за иновации в отбраната към Пентагона съобщава, че Китай е напът да получи икономическите и военни предимства, които Америка спечели от това, че е глобален лидер в 4G. Китай е инсталирал 950 хил. базови станции срещу 100 хиляди в Америка. В края на миналата година 150 милиона китайци използваха 5G мобилни телефони със средна скорост от 300 мегабита в секунда, докато само 6 милиона американци имаха достъп до 5G, и то със скорост от 60 мегабита в секунда. Американските доставчици на 5G услуги се фокусираха повече върху рекламирането на своите възможности, отколкото върху изграждането на инфраструктурата.
Китайската комунистическа партия не крие амбициите си: Китай възнамерява да стане световен лидер в технологиите, които ще оформят следващите десетилетия. Планът за икономическа реформа на партията от 2013 г. подчертава технологичните иновации като начин да се избегне капанът на средния доход (според който развиваща се страна, която го достига, си остава там – бел. прев.) Амбициозната програма „Произведено в Китай 2025“ има за цел доминация на местното производство в 10 развиващи се технологии, включително 5G, AI и електрически превозни средства.
Китай също така планира да разшири лидерството си в роботиката, за да запази позицията си на фабрика на света. През май Си Дзинпин ясно изрази оценката си, че „технологичните иновации се превърнаха в основното бойно поле на глобалната шахматна дъска и че конкуренцията за технологично господство ще се ожесточи безпрецедентно“. Удивително е колко успешен е Китай в постигането на амбициозните си технологични цели.
Накратко, въпреки че САЩ остават глобален лидер в много важни надпревари, включително аеронавтика, медицина и нанотехнологии, Китай се очертава като сериозен конкурент. За щастие, американците започват да осъзнават тази реалност. През юни Сенатът прие Закона за иновациите и конкуренцията с подкрепата и на двете партии, утвърждаващ 250 милиарда долара инвестиции в наука и технологии през следващите пет години. За съжаление това законодателство заседна в Камарата на представителите и е изправено пред несигурно бъдеще като част от годишния законопроект за отбрана.
По-новите разходни предложения на Конгреса, като например законопроектът за инфраструктура в размер на 1,2 трилиона долара и социалният пакет на стойност 1,7 трилиона долара, включват инвестиции в изследвания и разработки в области като зелени технологии и съхранение на енергия. Въпреки че тези инвестиции са много необходими, за конкурирането с Китай ще се изискват повече внимание и инвестиции в стратегически технологии. Освен ако САЩ не генерират национален отговор, аналогичен на мобилизацията, която създаде технологиите, спечелили Втората световна война, Китай скоро може да доминира над технологиите на бъдещето и възможностите, които те ще създадат.