Снимка: Интернет
Материал на БНР
https://bnr.bg/post/101582294/boris-popivanov
„Правителството трябва да напредне в една много важна сфера – да се превърне в добре сработен екип. Екип, който да разглежда отделните ресори на управлението като част от една обща правителствена политика, а не като политика, защитавана, отстоявана и прилагана от различните четири формации, участващи в кабинета „Петков“. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Борис Попиванов.
Според него цените на енергоносителите и инфлацията са най-същественият въпрос, който трябва да се решава „с цялата мощ на държавата“:
„Тази зима ще живеем с по-малки доходи, отколкото през миналата и хората трябва да знаят, че има правителство, което е на мястото си, което знае, че първата му грижа трябва да бъдат хората“.
По темата за ваксинацията политологът смята, че трябва да бъде променен подходът:
„Да тръгне разговор с обществото, който да не бъде под формата на клипчета на МЗ, а да включва всички плюсове и минуси от ваксинацията, за да могат хората сами да решат за себе си какво ще им бъде полезно, а не да им се спуска отгоре, както беше досега“.
Доц. Попиванов коментира отношенията София-Скопие като изгодни само за политически сили, „които паразитират върху липсата на перспектива на двустранните отношения“:
„Северна Македония е много сложен казус и прибързаните решения по-скоро биха били погрешни. Създаде се впечатление, че ние спорим с РСМ само за посегателства върху историята, но става дума за поредица от фактори, свързани с отношението към хората с българско самосъзнание, които живеят там. … Премиерът Кирил Петков трябва да подходи с по-голямо разбиране към този въпрос. Не става въпрос само за това да бъде свалено едно вето, а да се види до каква степен на българите там ще бъдат защитени. по-добър ход ще е представители на РСМ да дойдат в София, отколкото българският министър-председател да ходи в Скопие, защото те искат от България да свалим своите възражения срещу началото на преговорния процес с ЕС“.
Позицията на министъра на отбраната по темата за допълнителни войски на НАТО, според политолога показва, че въпросът не е на дневен ред и „иска да избегне една излишна дискусия в България, която не ѝ е време да се обсъжда сега“.