– Господин Балев, какво става в БСП? Нинова е в оставка, но продължава да изключва опонентите си и то между празниците. Какво да очакваме на конгреса ви след 2 седмици?
– Всички действия след заявената оставка подсказват, че има дефицит на искреност във въпросното заявление. Що се отнася до изключването на Кирил Добрев, то е много лош знак за онези над седем хиляди социалисти, които го подкрепиха на прекия избор.
Освен всичко друго изключването е и изключително глупаво – то е все едно след избора си за президент Джо Байдън да лиши Тръмп от американско гражданство, щото той нали уж работел за руснаците и те за него. Изключването е и политически неефективно. Добрев губи в Националния съвет и конгреса един глас, но влиянието му остава.
За съжаление на конгреса не очаквам да се направят важни изводи за грешките в политическия курс на партията. Председателката уж е в оставка, но всъщност не я интересува друго освен да остане на поста. Дебатът за или против Нинова ще измести по-важния за това как изваждаме партията от катастрофалното положение, в което тя ни вкара.
– И все пак нямаше ли основания за изключването на Кирил Добрев?
– Със същите аргументи може да бъде поискано и изключването на самата Нинова. Още повече, че при нея наистина имаме публично изказване между двата тура на президентските избори, което е в разрез с решението на Националния съвет за подкрепа на Радев и Йотова.
Но председателката в оставка не може да разбере друго – няма никакво значение какво е казал Добрев или някой друг от критиците и. Няма значение тя кого ще изключи. Няма значение вече даже победата и на прекия избор. В условията на демокрация на политиците оценки им дава суверенът, избирателите. От общо 950 хиляди избиратели, които подкрепиха БСП през 2017 огромно мнозинство от 700 хиляди оттеглиха тази си подкрепа. Суверенът в рамките на една година даде три последователни червени картона на Нинова.
И аз не харесвам много от критиците на председателката в уж оставка, но избирателите със своя вот ни казаха, че те са прави, че политическата линия на ръководството в оставка е погрешна. Няма лошо в това много социалисти да продължат да си харесват или даже да обичат Нинова. Но ние сме социалисти и членове на БСП, доколкото споделяме определени идеи и сме лоялни към партията, а не към един или друг лидер. Ние сме пред избор – можем да пазим Нинова или да пазим партията. За мен партията е по-важна. Трябва възможно най-бързо да спрем този срив на доверие. В момента рискът е двоен, защото БСП носи отговорност и за управлението, което неизбежно води до допълнителни негативи.
– Но БСП влезе във властта. Анализатори коментират, че Нинова ще спаси председателския стол, защото раздава и обещава постове. Властта не е ли успех за БСП?
– Със сигурност никой не може да даде на другарите постовете, които Нинова може да им обещае. Но пак тя започна кадровата си политика от бившия седесар Калоян Методиев, а не от някой партиен член. Идеята, че с 26 депутата в една дясна коалиция може да имаме повече назначения, отколкото с 80 депутата по време на Тройната коалиция или при Орешарски звучи много нелепо. Наистина би било много тъжно, ако някой живее с илюзията, че лидерите на Демократична България, Слави Трифонов и Кирил Петков сън не ги лови, защото искат да назначават социалисти.
Но тези „Радини вълнения“ на някои мераклии не са големия проблем. БСП влезе в една дясна коалиция, защото нямаше друг избор. Левите депутати в този парламент са 26 от 240 и е илюзия да се мисли за лява политика. Това коалиционно споразумение беше Ньойски договор за БСП, но той беше неизбежен предвид трите катастрофални изборни провала през 2021. Ние трябва да се концентрираме върху възможното – коалицията да демонтира порочния модел на ГЕРБ и да работим в партията, за д я променим, да разширим влиянието и да направим лявата политика възможна.
– И все пак БСП е във властта. Слагате мораториум върху цените на тока и мобилните услуги, но пък намалявате пенсиите на някои пенсионери. Как ще коментирате тези първи действия на партията във властта?
– Ще започна от критично важния въпрос. БСП няма право на никакви грешки по темата за пенсиите и трябва много да внимава как се изчисляват пенсиите на хората. Още през февруари е задължително всички засегнати да бъдат компенсирани. Асен Василев много бързо и правилно реагира на ситуацията. Дано и нашите министри да са достатъчно активни по темата.
Що се отнася до мораториумите. Проблемите с тока не могат да бъдат решени краткосрочно, защото АЕЦ „Белене“ се бави вече десетилетие. Ние караме на завещаните от социализма базови мощности. Те не са вечни, а единствените новопостроени в Марица Изток ще бъдат затворени. Очевидно от изявленията на премиера е, че в коалиционните преговори ръководството на БСП в оставка не се е преборило за проекта в Белене. Няма и как да се пребори с 26 депутата и много ниско доверие.
Що се отнася до цените на мобилните услуги, много е важно по тази тема да се внимава с изявленията. При общата инфлация удържането на тези цени ще е трудно. След като Нинова влезе ребром по темата, ако евентуално цените все пак се вдигнат през тази година, това ще е управленски гаф за БСП. Сериозен проблем ще бъде и, ако се окаже, че една от компаниите може да вдига цените, а другите – не. Можем да бъдем обвинени и в защита на корпоративни интереси.
– Да разбирам ли, че вашата оценка за първите действия на Нинова и министрите и в новото управление е отрицателна?
– Не, мисля, че е рано за оценки. Според мен Нинова има шанс да се справи. Тя е трети или четвърти вицепремиер и това я поставя в поддържаща роля, в каквато тя беше силна преди в партията. Като председател на БСП има проблем, защото трябва да играе главна роля, но направи твърде много и твърде големи грешки. Що се отнася до другите ни министри членове на БСП, чудеса не може да очакваме.
Но е важно БСП да подкрепя и стимулира управляващите в стратегическите задачи в други ресори. Много е важно, както министрите социалисти, така и парламентарната група категорично да подкрепят Бойко Рашков в битката с корупцията и далаверите на предишните управляващи, която той води.
Едновременно с това БСП трябва категорично да подкрепи балансираната позиция на министър Стефан Янев по отношение евентуалното разполагане на някакви чужди войски на българска територия и превръщането на България в плацдарм за евентуален конфликт между НАТО и Русия.