Снимка: Интернет
В текста е използван материал на БНР
С премерена и конструктивна критика към действията на министър-председателя Кирил Петков президентът Румен Радев подсказа, че не оценява високо първите месеци от управлението на новата власт. Поводът за изразените позиции от държавния глава са посещението на премиера в Македония, както и уволненията в Булгаргаз, но е много вероятно причините за публичната критика да са по-дълбоки.
От встъпването в длъжност на новото правителство освен естествената първоначална липса на координация и стиковка се забелязва и по-сериозен хаос в действията и липса на подреденост на приоритетите. Правителсвото се занимава основно с кадруване, но на този етап потърпевши не са калинките на ГЕРБ, а по-скоро кадрите, които служебното правителство назначи и проведоха честните избори, довели до загубата на партията на Бойко Борисов.
По основни проблеми като инфлацията, пандемията и съдебната реформа повече се говори, отколкото да се предприемат някакви реални действия. На втория месец от управлението освен забавянето на новия бюджет се наблюдава и продължаваща липса на ясна законодателна програма. Дори и без да смени Иван Гешев като главен прокурор управляващото мнозинство може с бързи законодателни промени рязко да ограничи властта му, но такива действия не се предприемат. По-скоро е налице стремеж да концентрацията на власт в прокуратурата да се запази, но удобният на Борисов главен прокурор да бъде сменен с удобен на някой друг.
Президентът Румен Радев определи като прибързано посещението на премиера в Скопие. Кирил Петков не се съгласи с оценката на Радев.
Коментирайки освобождаването на директора на „Булгаргаз“, президентът отбеляза, че се тревожи за инфлацията – как българите се справят с растящите цени и високите сметки, както и за бъдещето на енергетиката.
Румен Радев смята, че когато правителството сменя ръководство на дружества трябва да гарантира, че няма да има частни посредници при доставката на синьо гориво, а България ще го получава на по-добри цени. И предупреди:
„В тази си дейност кабинетът да не се изкушава по наследения управленски модел, който използваше службите, бордовете, регулаторите за разправа и за прокарване на частни интереси, който обвиняваше в нарушение на закона. Защото, ако се използва същият подход, то няма да постигнем по-различни резултати от наследството на Борисов“.
Премиерът Кирил Петков увери, че няма намерение да връща стари управленски практики, но защити освобождаването на директора на „Булгаргаз“.
„Това беше правилното решение и оттук нататък трябва да се знае, че така ще бъде. Всеки, който се опитва да направи грешни решения, които да струват на всички българи, ако успеем да докажем, че това е факт, няма да се колебаем нито секунда да направим точно подобни решения и за всички други дружества.
Новият борд, първото нещо, което направи, е да намали цената с 18% като предложение към КЕВР“.
Президентът определи като „прибързано“ посещението на премиера в Република Северна Македония.
„Аз съм имал откровени разговори с него. Важно е също така българската дипломация да осъществява пълноценно своя професионален капацитет, да не се доверява на експертиза отвън и да на се поддава на външен натиск“.
Кирил Петков не се съгласи с оценката на Румен Радев и определи посещението си в Скопие не като прибързано а като „ужасно много закъсняло“.
„Нямаше да понеса да забавя това посещение, ако не искаме Балканите да останат най-бедната, най-корумпираната, най-некоординираната… място в Европейския съюз, подходът трябва да бъде сменен“, каза Кирил Петков.