Снимка: Интернет
Материал на Нюз.бг
Правителството няма да строи АЕЦ „Белене“, но ще мисли за нови реактори в АЕЦ „Козлодуй„. В това увери премиерът Кирил Петков пред БиТиВи.
„Мариците“ ще бъдат запазени. Тези работи не стават бързо, ако искаме да ги направим като хората. Колко пъти трябвало да се хвърлят едни пари в една локва (б.р. АЕЦ „Белене) и да остане локва, недоумява Петков.
Той уточни, че всеки ден изпраща СМС-и на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис за строежа на интерконектора с Гърция, като му дава отчет какво се е случило на строежа през седмицата. „Той дори се пошегува, че ние сме като проектомениджъри на този проект и следим всяка една постъпка какво се случва. Когато човек работи целенасочено в българския интерес, иска да отреже цялата корупция, не е толкова бързо колкото се надяваме, но ще бъде правилно“, подчерта Петков.
Всички знаят къде е Националният план за възстановяване и устойчивост. Изпратени са корекции в Брюксел и се чака отговорът на европейската институция, заяви Кирил Петков.
Кирил Петков коментира и Бюджет 2022. Дефицитът е 4.1%, а като се махнат ковид мерките 2.5%, което е изцяло в рамките за влизането в Еврозоната и се вкарат 8.2 млрд. лв. капиталови инвестиции. Този дефицит не само изчезва, а страната отива на плюс, изчисли Петков. Бюджет 2022 е бюджет на инвестициите, които трябва да се инвестират умно. Така България щяла да има истински пътища и инфраструктура.
Кирил Петков смята, че от БАН не са огорчени от бюджета. Пари ще бъдат дадени за млади учени, които имат публикации и патенти. Това е подходът на бюджета – капитал, капитал и без нито един човек под линията на бедност, увери премиерът.
Петков коментира и спрягания човек за нов шеф на БНБ – Илиян Михов от Сингапур. Ако човек като Илиян Михов е на такава позиция, всички българи трябва да се гордеят, но не знам дали това е възможно в момента.
„Ние не искаме да крадем, а да направим най-доброто. Ако искаме да направим най-доброто, трябва да помислим. Ние, за да можем да изградим истински работеща стратегия, не може да се мисли от днес за днес. Навсякъде има големи батаци„, изтъкна Петков, като даде пример със здравеопазването, МВР, училищната система.
Позицията на Кирил Петков е, че Държавната консолидационна компания (ДКК) трябва да се закрие. Такива шапки, които са криели корупционни схеми, трябва да си тръгнат, настоя Петков.
Когато се подписваше коалиционното споразумение, беше казано, че експерти ще обсъждат и е предложат варианти за това как да се развива атомната енергетика.Огласената от министър председателя позиция, лична ли е или е решение на НС и МС на базата на анализа на експертите.Дали е възможно да бъде огласено мнението на експертите, на НС и на МС за да видят гражданите кой за какво е.Иначе между гьол и локва няма голяма разика,както и между употребилите тези две думи по повод на АЕЦ“Белене“.Трагичното е , че и двамата са министър председатели на Република България!!!