Снимка: Интернет
Президентът Румен Радев коментира посещението си в съседна Румъния във фейсбук – ето какво написа:
България и Румъния очакват солидарност и своевременна подкрепа от ЕС за държавите по външните граници на съюза, към които се насочват бежанците от Украйна. С президента Клаус Йоханис обсъдихме в Букурещ последиците и рисковете от тази война. До момента в страната ни са влезли 80 000 души от Украйна, много от които наши сънародници, като над половината от тях са останали в България.
Войната в непосредствена близост до нашите граници променя коренно средата на сигурност в целия регион. Прекъснатите линии на комуникация и вериги на доставки, застрашената енергийна сигурност, инфлацията и налаганите невиждани досега санкции срещу Русия, поставят икономиките и социалните системи на държавите от Югоизточна Европа пред огромно изпитание. Затова са необходими бързи действия за преодоляване на изоставането в регионалната свързаност, както и ускореното завършване на интерконекторната връзка за пренос на природен газ между България и Гърция.
Тази криза открои особено ярко и необходимостта от всеобхватна свързаност между България и Румъния – инфраструктурна, транспортна, енергийна, дигитална, технологична, по отношение на нови тръбопроводи за доставка на гориво, особено в състояние на криза и военно положение. Затова е необходимо правителствата на България и Румъния да предприемат енергични мерки за преодоляване на драстичното изоставане в свързаността през последните 30 години.
Винаги съм подкрепял засилената охрана на въздушното пространство на България, което дава възможност не само за по-голяма сигурност в региона, но и за много по-добра подготовка на българските летци. С оглед на закъснението в доставката на договорените от България изтребители Ф-16, които се очаква да пристигнат в страната ни след 2025 г., е необходимо българското правителство и Министерството на отбраната да предприемат неотложни мерки и да дадат яснота ще могат ли да поддържат дотогава изтребителите МиГ-29 в Руската федерация или ако това не е възможно, с подкрепата на друга или на партньорска държава. Ако и това не е възможно, трябва да се търсят междинни решения с друга техника поне до 2030 година. Това е национално отговорната позиция. По отношение на поддръжката на изтребителната ни авиация не бива да се допуска невежество или истерична идеологизация. Това би означавало България да абдикира от защитата на своето собствено въздушно пространство, своя въздушен суверенитет и от задълженията си спрямо колективната отбрана.
С президента Клаус Йоханис обсъдихме и общата отговорност на България и Румъния за изграждането на ефективни отбранителни способности в условия на криза, както и загрижеността на двете държави за всички хора в Украйна, които бягат от войната и търсят убежище. Каквито и да са предисторията и претекстът за войната, нищо не може да оправдае потъпкването на суверенитета на Украйна, жертвите, разрушенията и огромните страдания. България е особено съпричастна не само заради българската диаспора в страната, която наброява повече от 300 хиляди души, но и заради дълбоките културни и исторически връзки между двата народа и неотклонно следваните от българското общество принципи на хуманизма.