Снимка: Интернет
Материал на БНР
„Режимът на вземане на решения в управляващата коалиция изглежда проблематичен и неизчистен от самото ѝ създаване„.
Това каза пред БНР политологът Страхил Делийски.
Политологът подчерта, че потребността от смяната на ГЕРБ е била в основата на създаването на управляващата коалиция:
„Част от ефективността на една коалиция е ясният механизъм за вземането на решения. Друга част е ясната концептуална рамка, основната стратегическа идея, която да обедини различните ѝ части. Ако такава имаше при създаването на коалицията, то сякаш такава липсва в контекста на действията на изпълнителната власт“.
По думите му недоволството от действията или бездействията на правителството обаче не произвеждат консолидация:
„Вече сме в началото на един процес по преосмисляне на отношението спрямо управляващите„.
„Контекстът, в който се намираме, предполага постоянна поява на нови субекти. Ние сме в динамичен процес на търсене на представителство и предлагане на политически оферти. Въпросът е дали търсенето и предлагането ще се срещнат“, коментира Делийски във връзка с очаквания политически проект на бившия министър на отбраната Стефан Янев.
Той прогнозира появата на още нови „политически оферти“:
„Големият въпрос ще е дали те ще бъдат представители на някакви ценности и социални интереси, или просто ще бъдат както досега свързани с някакъв тип конюнктурни разломи – тези са лоши, а ние сме добри. От отговора на този въпрос ще се реши бъдещето на политическата система в България. Ясно е, че ще има нови неща, въпросът е какви ще бъдат те“.
По думите му ситуация за предсрочни избори има, но не се виждат все още субекти, които да искат да управляват в тази ситуация:
„ГЕРБ заявиха курс към сваляне на правителството и предсрочни избори, но нямаше конкретика как ще го направят. Един от основните инструменти е вот на недоверие, аз не съм чул да предприемат такова нещо. Ситуация има, но въпросът е дали някой иска да управлява в ситуацията, в която сме“.