инж. Сашо Ангелов е докторр по икономика , преподавател по предмета Социално осигуряване и предмети по Икономика на здравеопазването в Стопанския факултет на Софийския университет
Обявената актуализация на пенсиите, считам, че няма да реши проблемите, както в пенсионната система, така и на отделните пенсионери (в т.ч. и на бъдещите).
Министърът на труда и социалната политика (Г. Гьоков) обяви, намерението на правителството за увеличаване размера и тавана на индивидуалните пенсии от 01 юли и от 01 октомври 2022 г. Като всеки средно интелигентен човек си поставих въпросът – какъв ще бъде размерът на моята пенсия. От информацията, до която имам достъп, да Ви призная се затрудних. Оставам с усещането, че отново ще бъде приложен метода „Свинско със зеле“. Едни ще консумират свинското, други зелето (с малко „мазничко“ от свинското) и червения пипер.
Необходим е нов метод за изчисляване на индивидуалната пенсия.
Нека първо си отговорим на основния въпрос. Какво е пенсията за отделния човек? Според мен – в първия стълб (прилагащ разходо-покривния метод), пенсията е ОТЛОЖЕН ДОХОД. При втория стълб (капиталовия принцип), пенсията е ПРЕОТСТЪПЕН ДОХОД.
И така, при пенсионирането на всеки човек, в зависимост от броя години осигурително участие (чрез преотстъпен доход с осигурителни вноски) и размера на осигурителните вноски отнесени към средния осигурителен доход за съответната година МОЖЕ да се определи индивидуалния коефициент. След като пенсионерът си знае своя индивидуален коефициент, ежегодно може да умножи средния осигурителен доход (за предходната година) със своя коефициент и по този начин (сам) ще определи конкретния размер на своята пенсия. Разбира се при годишна инфлация от над 10% средния осигурителен доход (който служи за база при определянето на индивидуалната пенсия) трябва да се коригира (на тримесечие или годишно), а не самата индивидуална пенсия.
А има и друг момент. От всеки бъдещ пенсионер се изисква, за да придобие правото на пенсия, да участва с осигурителни вноски в осигурителния процес 40 години, като според статистиката, същият може да получава пенсия 20 години. Това означава, че ако се приеме, че осигурителните вноски са ОТЛОЖЕН доход, то при изчисляването на индивидуалния коефициент трябва да се вземат вноските от два месеца през съответната календарна година. С този подход едномесечният размер на получаваната пенсия ще бъде равна на двумесечния ОТЛОЖЕН доход.
Тази методика, ще гарантира предвидимост на пенсиите от съответния пенсионер, като същевременно ще стимулира младите да се осигуряват върху реалния доход и всеки пенсионер (според възможностите си) да продължи да реализира себе си чрез труд.
Веднага някой ще каже – а откъде пари? И сега от пенсионната система (първи стълб) се източват (годишно) над един милиард лева. НОИ не е виновен за тази ситуация. Виновен е този, който приема законите, но на него му е простено. В Народното събрание са политици, не са експерти (с изключение на някои), пък и не питат.