Снимка: Интернет
Материал на БНР
„Мерките на правителството трябва да бъдат разделени на антиинфлационни и антикризисни. Когато се прилагат по едно и също време, могат взаимно да си противоречат, затова балансът е важен. Имаме нужда да растем по-бързо като икономика, но някои от тези мерки могат да бъдат проинфлационни. А други мерки, които се предлагат като антиинфлационни, могат да затормозят икономиката“.
Това каза пред БНР финансистът и икономист Румен Гълъбинов. И посочи, че е важно разликата между ръста на БВП и ръста на инфлацията да не е много голяма.
Той подчерта, че инфлацията е глобален проблем и начин за противодействие е с лихвените проценти.
„Това обаче ще е плавен процес“.
В предаването „Нещо повече“ икономистът заяви, че България може да се зарежда и с неруски газ, и с неруски петрол, въпросът е на какви цени и за колко време:
„Трябва да има общоевропейска позиции, за да може, когато се договарят газ и петрол не от Русия, ние да сме в благоприятна позиция“.
По темата за влизане на страната ни в еврозоната в началото на 2024 година той каза:
„Преди нас в еврозоната влиза Хърватия. Добре е да наблюдаваме как се интегрира тя и да моделираме нашия процес… Едно членство в еврозоната води след себе си Шенген, а той е много важен„.