Френското предложение за Северна Македония вече е в парламентарната външна комисия. Народното събрание ще трябва бързо да формира позиция по него, тъй като във вторник следващата седмица ще се проведе заседанието на Съвета по общи въпроси, а два дни по-късно започва срещата на лидерите на ЕС.
В петък и президентът Румен Радев, и македонската опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, се обявиха срещу приемането на предложението. От БСП също казаха, че България няма да си промени позицията. Преди това темата силно се истеризира от „Има такъв народ”, която я използва за алиби да напусне управляващата коалиция и дебатът по същество е силно затруднен.
Според дипломатически източници, френското ротационно председателство на ЕС е готово да включи българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония и ЕС да стане гарант за изпълнението им.
По-рано тази седмица МС официално посочи парламентът да е този, който решава всички въпроси по темата с Република Северна Македония, включително дали да отпадне или не ветото за начало на преговори на Скопие с Европейския съюз.
В същото време от ВМРО-ДПМНЕ разпространиха информация, според която на Северна Македония са наложени допълнителни условия: Договорът от Преспа и Договорът за добросъседство с България става неразделна част от преговорната рамка с ЕС, заедно с протоколите от Съвместната историческа комисия, които ще трябва да бъдат претворени в осезаеми резултати. Пред Република Северна Македония се отваря друг въпрос на малцинството (т.е. повторно отваряне на Конституцията), което ще бъде ново условие, от което ще зависи кога ще се проведе първата междуправителствена конференция.