Галин Дурев е доктор по политология, член на Националния съвет на БСП
– Г-н Дурев, това нова политическа криза ли е или задълбочаване до степен на тотална деградация на случващото се през последните 2 години?
Защо през последните две? Българската политическа система деградира бавно, но сигурно от доста по-отдавана. Просто през последното десетилетие този процес се ускори значително, като вратата на политическата система се отвори за откровени профани и инфантили, които въобще не осъзнават сериозността на делата, с които са се заели. Може да се каже, че през последните дни ставаме свидетели на поредния етап на една политическа криза, белязана от всички онези демократични дефицити, за които говорим от доста години. Все по-отчетливо може да се види, че партиите у нас не са в състояние или нямат желание да представляват нищо, освен собствените си ръководни тела. Ако изключим множеството несъстоятелни изказвания в стил „в името на гражданите“, замисляйки се, ще разберем, че днес нито една партия не изразява мнението и не представлява интересите, за които претендира. На този момент изглежда, че Възраждане все още са в синхрон със своята електорална база, но дали това ще се съхрани ще можем да съдим, ако те имат възможност да участват в управлението на страната. Поредният кризисен етап има значително по-силен заряд, защото виждам, че позициите са разпределени почти равно, а взаимните обвинения в най-черните прегрешения са вече ежедневие. Политическите фигури не бива да забравят, че зад всяка от партиите стоят граждани, върху които не трябва да се пренася агресивният емоционален заряд. Това е опасно.
– До каква степен, според Вас, управлението на четворната коалиция и грозният и развод отново легитимират ГЕРБ и дори ДПС?
Легитимират политическите избори, които формират представителството. ГЕРБ и ДПС имат значителна подкрепа и това не бива да се пренебрегва. Разочарованието, което се наблюдава по отношение на управляващата коалиция, би могло да върне гласоподаватели към ГЕРБ и ДПС, но подобна динамика е очаквана при такива ситуации. По-скоро партиите от коалицията с много от действията си сами се делегитимират пред своите избиратели, а това ще се отрази сериозно върху изборния им резултат. Разводът в коалицията и съпътстващите скандали ще доведат и до поредната доза отвращение сред гражданите, а това няма как да не повлияе в две посоки: отказ от гласуване и търсене на нови алтернативи, преимуществено извънсистемни или антисистемни.
– Защо бе свален председателят на Народното събрание? Нова коалиция ли виждаме на хоризонта.
Освен някои процедурни въпроси, свалянето на Минчев имаше преди всичко символен характер. Няма и кой знае каква драма. Ново мнозинство избира нов председател. Законно, съгласно правилника. Направена бе показна акция, че правителството вече наистина е на малцинството и по всеки въпрос ще трябва да се съобразява с мнозинството, което бе титулувано като „мафия“ от самите управляващи. Едва ли ще видим нова коалиция в това Народно събрание. Това са удобни тези, които са разпространяват за минимизиране на щетите. След като ГЕРБ, БСП и ДПС подкрепят връщането на хартиените бюлетини, станали символ на порочните и манипулирани избори, следва ли да говорим за нова коалиция? По-скоро сме свидетели на ситуационен съюз по определена тема. Интересите на субектите от опозицията в дългосрочен план обаче са различни и тяхната реализация за повечето от тях минава през нови избори.
– Какви са перспективите пред правителството, ако то успее да се задържи на власт с „напазарувани“ депутати?
Перспективата е продължаваща агония и спад в доверието. Този тренд вече не може да бъде обърнат. За всяко по-важни гласуване управлението ще се нуждае от пълна мобилизация, което е трудно постижимо в дългосрочен план. Наясно сме, че по редица въпроси няма съгласие дори в самата коалиция. Напълно възможно е тази проблемна област да се разширява, особено при наличието на нова поредица от скандали. Ако остане на власт през следващите месеци, това управление все повече ще залага на рефрена “протестът ми е по-голям от протеста ти”, който в ушите на много избиратели ще звучи като “мафията ти е по-голяма от мафията ми”. Безизходно положение, илюстрирано изключително добре от парламентарния дебат за Пеевски и Прокопиев през миналата година. Същото е и по отношение на външнополитическата ос. Дългогодишни бенефициери на американски фондации и държавни институции днес вкупом скочили да обясняват кои били агенти за влияние, кой от къде получавал пари и чии интереси защитавал. Жалка картина.
– Националният съвет на БСП гласува оставане във властта, а тясното Ви ръководство сякаш вижда това оставане на всяка цена. Каква цена ще плати БСП, ако продължи да управлява в този формат?
Цената вече е платена. Сега трябва да се минимизират щетите. Още при първите симптоми за неадекватността на тази коалиция БСП трябваше да намери достоен изход от ситуацията. Надделяха обаче други подбуди. Всеки следващ ден в управлението ще е обратнопропорционален на резултата на БСП. Дори представителите на партията в управлението да се представят добре в своите ресори, никой не може да ни гарантира какви глупости още ще направи старшият коалиционен партньор, а те несъмнено се отразяват върху всички партии, подкрепящи това.
– Защо управляващата коалиция се притеснява от избори?
Изборите са един от институтите в българския политически живот, които често са обект на словесно издевателство. Ако си в опозиция, то изборите са конституционен механизъм за изразяване на волята на гражданите, който механизъм нито едно управление няма право да неглижира. Обратно, когато си на власт, то изборите са нещо ужасно, механизъм за дестабилизация на държавата и унищожител на политиката. Отвъд двойните стандарти, изборите са нещо нормално при демократичните режими. Те сами по себе си не са страшни. Обикновено паника обзема тези, които очакват по-нисък резултат. Понякога раждат чудовища и задълбочават кризите, но в ситуации като тази у нас – на ясно поляризирана политическа система с изравнени позиции на управляващи и опозиция – изборите са предпочитано решение за мирна трансформация на политическата власт.
– За БСП ли е важно да остане във властта или за Корнелия Нинова?
Все по-често ставаме свидетели на това, че избирателите на БСП се дистанцират от правителствената политика. Някои групи сред тях откровено изразяват и противни мнения по същностни въпроси – войната в Украйна, отношенията с Русия, Македония, въвеждането на еврото, антиинфлационната политика и др. Неслучайно и сред избирателите на БСП, според социологическите проучвания, доверието в правителството продължава да пада. Въпрос на време е БСП като партия съвсем да няма нужда от това управление, а напротив – то ще стане вредно за страната, съобразно разбиранията на мнозинството от привържениците на БСП. За определена група от хора обаче участието в правителството ще продължи да е важно и те ще се опитат да обяснят личния си интерес с въображаеми обществени нужди.