Снимка: Интернет
Материал на БНР
„От доста време има лобиране за включване на ядрената енергия и газа като зелени инвестиции. Независимо от гласуването, България трудно би могла в европейската зелена сделка да иска средства по програмите ѝ за ядрена енергия. България все още няма дългосрочно хранилище за ядрените отпадъци“.
Това коментира пред БНР Апостол Дянков от коалицията за зелен рестарт във връзка с дебата в Европейския парламент по плана на Европейската комисия за включването в зелените енергии на природния газ и ядрена енергия.
Според него „ядрената енергия не може да разреши климатичната криза в този момент, защото една централа се строи за 10 години„.
С коментар по темата в предаването „Нещо повече“ се включи и Станислав Георгиев. Говорителят на БУЛАТОМ оспори някои от твърденията на Дянков. И допълни мнение по темата:
„Условията, в които живеем, водят нещата натам, че ядрената енергетика да бъде призната като зелена. Една абсолютно беземисионна енергетика, каквато е ядрената, има място и трябва да бъде анонсирана като зелена такава. България се нуждае от строителството и от привеждането в експлоатация на блоковете и на двете площадки. Това трябва да стане до 2040-2045 година. Ядрената енергетика е доказала своята полза за България. Ако блоковете на АЕЦ „Белене“ бяха в експлоатация, щяха да работят на абсолютна печалба. Белене щеше да е същото златно яйце, каквото е Козлодуй в момента„.