Насърчаване на използването на здравни (балнео-спа) дестинации и климатичните курорти в Европа (в т.ч. и България), за подпомагане на зелен, активен и свързан със здравословния начин на живот туризъм. Европа се оказва най-старият и най-големият спа пазар в света, с 30 % от световните термални и минерални извори. Редица държави от ЕС са изправени пред повече предизвикателства по отношение на списъците с чакащи за спа/медицински процедури, докато други имат капацитет за повече пациенти. Независимо от това, използването на термални минерални извори и посещението на спа дестинации трябва да се насърчават в рамките на политиката на ЕС за туризъм и здравеопазване, особено концепцията за възстановяване след COVID-19, която вече е доказала, че дава резултати в цяла Европа. Редица европейски държави (Словакия, Чехия, Словения, Люксембург, Франция) включиха в здравните си стратегии целеви бюджети, чрез които здравноосигурените им граждани ползват специализирани програми за рехабилитация след прекарана коронавирусна инфекция в медицински и медикъл спа центрове (извънболнична помощ) разположени в здравните им курорти.
Според проучване на Френската спа асоциация, направено през 2020 г. сред 50 000 участници, пациентите, които трябвало да се откажат от годишната си профилактика чрез балнеолечение по време на пандемията, декларират, че болката и симптомите им са се влошили значително (63,5 % срещу 13,4 %), като способността им да изпълняват ежедневни задачи е значително намалена, съответно е влошено качеството им на живот. При пациенти, които не са провели балнеолечение, се наблюдава увеличение на броя на консултациите с медицински специалисти (26,5 % срещу 8,3 %), и на прилаганото медикаментозно лечение (30,1 % срещу 6,5 %). Психичното здраве се оказа сериозен проблем при боледуващите от Long Covid. По тази причина интересът към програмите за възстановяване нараства бързо. Недостатъчните дейности в европейската здравна политика, а също и в туристическата политика за първична превенция на така наречената „болест на начина на живот“ трябва да бъдат предупреждение за нас.
Дошло е времето да оценим и използваме рационално лековитите природни богатства, с които Европа разполага, в комбинация с медицинската експертиза в областта в полза на подобряване на здравния статус на хората. Европейската спа асоциация акцентира върху значимостта на превенцията на здравето и подготовката на имунната ни система за осигуряване на дългосрочен здравословен начин на живот. Балнеологията и терапиите с природни лечебни средства трябва да бъдат помощник и пазител на нашата имунна система – което в замяна ще осигури оцеляването ни в условията на мегапандемиите. Балнеологията в бъдеще ще играе все по-важна роля като превантивна мярка. В условията на световна пандемия от COVID-19 ролята на българските климатолечебни и балнео-климатолечебни курорти за подобряване здравния статус на населението става все по-значима и осезаема. В същото време, в политиките на министерството на здравеопазването на Република България не е предвидено финансиране по програми за превенция и профилактика, основани на ползване на природния ресурс на страната, а програмите за рехабилитация и възстановяване са с изключително ограничен ресурс.
Визитка: Сийка Кацарова е вицепрезидент на Европейската СПА асоциация, Председател и учредител на Български съюз по балнеология и СПА туризъм, Член на УС на Германо-българската Търговско-индустриална камара
Източник: Сп. Инспиро