Снимка: Интернет
Материал на БНР
До края на годината трябва да бъде направена законодателна промяна, която да даде дефиницията за енергийна бедност.
Това заяви в интервю за БНР вицепремиерът Атанас Пеканов, който отговаря за управлението на европейските фондове и придвижването на Плана за възстановяване и устойчивост.
„Много важна тема е темата за енергийната дейност. От години експертите по цял свят спорят. При нас е особено важно, защото изключително много хора спадат в тази категория и е много важно това да се случи, за да забравим тези компенсации на калпак. Трябва да имаме възможност да таргетираме тези помощи. Чрез дефиницията ще решим на кого да се помогне и на кого няма да се помогне.“
България е страната с най-много енергийно бедни в Европа, допълни вицепремиерът.
„Тук ще трябва да сме, и с оглед на общественото напрежение, възможно по-щедри и критериите да обхващат повече хора.“
По темата за Зелената сделка и енергийния преход Атанас Пеканов подчерта:
„По отношение на въглищата ще трябва да се борим може би за преосмисляне. Миналата година европейският подход беше – използвайте газа за транзитно гориво, за да преминете от въглища към нещо малко по-чисто, след което да преминете към ВЕИ. Сега ще трябва да обърнем логиката. Ще трябва да използваме националния ресурс – въглищата, в периода докато постигнем Зелената сделка. Дългосрочно не можем да се откажем от зелената сделка – тя ще ни даде тази независимост. Слънцето, вятърът са наши ресурси. Те не се контролират от геополитическите конфликти.“
Проектът, свързан с МВР, ни спъваше да изпратим т.нар. фактура, припомни вицепремиерът относно очакваното първо плащане по Плана за възстановяване.
„Ако проектът на МВР се реализира успешно, очакваме парите през есента – 1,3 милиарда евро.“
По първото плащане голяма част от индикаторите са успешно покрити, уточни Пеканов.
Относно втория транш по Плана за възстановяване Атанас Пеканов заяви, че срокът да се изготви законодателството е до декември.
„Това е спешно, парламентът ще има два месеца, в които трябва да приеме тези закони. България е поела ангажименти. Трябва да спрем да отлагаме пред Европа. В момента има приета само 1 от 22 (мерки – бел. ред.), има входирани четири, по другите се работи.“
Пеканов коментира, че по някои теми работата се движи доста добре. Като пример за това той даде правосъдното министерство, нарече „по-проблемна“ ситуацията в Министерството на енергетиката, защото там тематиката е „по-щекотлива“, а ведомството се занимава с непосредствените кризи.
Според вицепремиера в страната има много проблеми, някои от които са натрупани през годините, а други – насъбрани в последните месеци.
„И наша отговорност като служебен кабинет е да не ги премълчаваме. Доста е грешно впечатлението, че служебният кабинет трябва да организира само изборите.“
Според Пеканов в гласуваните европейски санкции срещу Русия са оставени „вратички“, една от които използваме и ние – дерогацията за петрола, като резултатът е, че в момента „всяка страна се опитва да се спаси сама„.
„В Гърция – рекордни, милиардни печалби на танкерите, които превозват руския петрол, тъй като руските танкери не могат да го правят. Германия и Австрия продължават да внасят руски газ. Такава е ситуацията, такава е реалността. Не бих казал, че каквито и да било търговски взаимоотношения с Русия са антиевропейски. Напротив, за съжаление, виждаме, че другите страни го правят. В краткосрочен план Европа е зависима от Русия и трудно може да изкара без руския газ.“
За очакваните трудни преговори с „Газпром“ Атанас Пеканов каза още, че „доста ескалираха отношенията ни с Русия след изгонването на дипломатите“.