Снимка: Интернет
Материал на Евроком
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че ФРГ няма да доставя на Украйна оръжия, с които може да се стреля по руска територия. С такова изявление той направи в четвъртък вечерта, отговаряйки на въпроси на граждани в Магдебург, предава ТАСС.
Шолц отбеляза, че „целта винаги остава да говорим за целостта и суверенитета на Украйна“.
„Президентът [на САЩ Джо] Байдън формулира това съвсем ясно: той каза, че няма да доставя оръжия, които могат да бъдат стреляни по руска територия“, каза ръководителят на германското правителство. „И мисля, че това е принцип, към който се придържам еднакво с всички останали. И затова винаги гледаме какво правят другите“, подчерта Шолц.
„Получавам обратна връзка от мнозина, че вече правим много, но тя винаги е балансирана и внимателно обмислена и бих искала да уверя, че ще продължим да правим това“, каза германският канцлер.
„Нашата цел във всичко, което правим, е да подкрепим Украйна, това ще предотврати ескалацията на войната, която след това ще се превърне във война, която няма да бъде между Русия и Украйна, а ще бъде съвсем различна война“, каза Шолц.
„И можете да бъдете сигурни, че винаги ще имаме достатъчно баланс, яснота и твърдост, за да вземаме решения въз основа на този принцип“, завърши той.