Снимка: Интернет
Материал на сайта Гласове
Изцяло работим по схемата, по която плащат всички европейски държави, обяви енергийният министър
„В комуникация сме с „Газпром“ и се опитваме да доведем разговорите до позитивно приключване на преговорите и възобновяване на доставките при изгодни за нас условия. За момента не мога да споделям много детайли от преговорите. Клаузите на договора са конфиденциални. Работим изключително интензивно и се надяваме в скоро време да имаме положителен резултат. Говорим не само за доставки на газ, но и за условия за плащане, за цена и срокове, за защита на интересите на „Булгаргаз“ и техните права по договора при евентуален арбитраж. Но работим паралелно и по редица други алтернативи. Целта е да осигурим газ на оптимална цена, като не е задължително да е от „Газпром““. Това каза служебният енергиен министър Росен Христов в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Христов подчерта, че има поне 10 елемента, които трябва да сглобят, за да се получи изгодно решение за страната и потребителите. Сред тях е и начинът на плащане, така че да не се нарушат забраните от ЕС.
„Схемата на плащане ще е тази, която се използва в Европа от Германия, Франция, Гърция и Унгария“, каза Христов. Той на два пъти не отговори на въпрос, дали България ще открие сметка в рубли. Росен Христов за пореден път обвини кабинетът „Петков“, че не е започнал подобри разговори в „Газпром“.
За критиките, по повод отказаните шест кораба с втечнен газ, Росен Христов посочи, че не ги разбира, защото предишното правителство е имало достатъчно време да договори слотове за разтоварването им. Той посочи, че са дадени на компетентните органи сигнали за икономически необосновани договори и неадакватно поведение, спрямо пазара на „Булгаргаз“.
„Физически не можем да вземем всички количества по договора в рамките на 2022 г. Едно от условията в преговорите с „Газпром“ е да вземем част от количествата в първите месеци на 2023 г. Цената е отделна тема на разговор, другото ключово е системата на плащане. Изцяло работим по схемата, по която плащат всички европейски държави“, уточни Христов.
„Това са едни изключително сложни преговори – не се говори само за доставки на газ, но също и за условия на плащане в рамките на европейските ограничения. Става дума за цена, срокове, за защита на интересите на „Булгаргаз“ и техните права по договора при евентуален арбитраж, ако се стигне до това“, посочи Росен Христов.
„Все още не мога да кажа дали ще се увеличи цената на парното в София. Изцяло зависи от доставката на газ и на каква цена. „Топлофикация-София“ е най-големият консуматор на газ в страната – около 30 процента от цялата“, допълни той.
В отговор на въпрос министърът каза, че служебният кабинет не може да даде допълнителни компенсации на бизнеса, заради цената на газа. Единствената помощ, която може да окаже правителството е да осигури гориво на добра цена.
Източници: БНТ, „24 часа“, dnevnik.bg