Снимка: Интернет
Материла на БНР и БНТ
Азербайджан може да увеличи доставките на природен газ за България в бартерна сделка срещу електроенергия, произведена у нас, обяви в интервю за БНТ служебният министър на икономиката Никола Стоянов.
„Съществува тази възможност, потвърдиха ми я, ако ние можем да им предоставим ток, те, вместо да произвеждат този ток, газта, която спестяват, за да не го произвеждат, да ни я дадат на нас“, посочи Стоянов.
Министърът на икономиката потвърди, че от 1 октомври може да заработи интерконектора с Гърция. От думите му става ясно, че продължават разговорите с „Газпром“, но Стоянов отказа да даде детайли около хода на преговорите:
„Предпочитам да спестя някои неща, но да имаме позитивен резултат, отколкото тук по студията да си говорим и да се хвалим, а после нищо да не стане“.
България започва преговори с Азербайджан за удвояване на доставките на природен газ след 2026 година и за размяна на газ срещу ток тази зима. Това обяви служебният икономически министър Никола Стоянов в „Денят започва с Георги Любенов“. По думите му, страната продължава преговорите и с „Газпром“.
България ще започне до дни преговори с Азербайджан за размяна на ток срещу газ тази зима, обяви икономическият министър.
„Съществува тази възможност, потвърдиха ми е я принципно, ако ние можем да им предоставим ток, те вместо да го произведжат, газта която спестяват, да ни я дават“, каза Никола Стоянов.
А според шефа на „Булгартрансгаз“ – дружеството, което управлява газовата система у нас, това предложение е напълно реално.
„Считам, че това е един добър вариант, който следва да бъде проучен. България е нетен производител на електрическа енергия и тази сделка трябва да бъде разгледана сериозно“, коментира той.
България е получила и предложение от Азербайджан за допълнителни количества природен газ след разширяване на капацитета на Южния газов коридор, който минава и покрай нас. Така ще удвоим количествата от страната.
„До три-четири години, до 2026 година трябва да заработи това разширение, там говорим с азербадйжнаската страна за още над 1 млрд. куб. метра годишно“, кза министърът на икономиката.
В момента потреблението на природен газ у нас обаче се е стигнало рекордно ниски нива, като основната причина е високата цена, показват данните на „Булгартрансгаз“.
„Дневната ни консумация в момента е около 4 млн. кубически метра, това е изключителен исторически минимум за последните десет години“, обясни Владимир Малинов.
Нормално България е потребявала двойно на това количество, а в студените зимни дни около 17-18 млн. кубически метра дневно. Остава обаче малък все още капацитетът в Чирен. Оттам на ден могат да дойдат между 4 -4,5 млн. кубични метра. В момента хранилището е пълно на 67%. Страната ни остава и преносител на руски газ.
„Продължава преносът на природен газ по всички направления, а именно от Република Северна Македония съответно Гърция, Сърбия, Румъния и включително до Баумгартен в Австрия“, коментира Малинов.
По думите на икономическия министър Никола Стоянов България продължава и преговорите с „Газпром“ за доставка на гориво през зимата.