Трудностите, свързани с енергийната криза налагат предприемането на безпрецедентни краткосрочни решения и мерки.
Отделянето на цената на електроенергията от пазара на газ ще доведе до автоматично намаляване на цената на електроенергията, по примера на държави като Испания и Португалия.
Предвид ограничения финансов ресурс в страните членки и ЕС, въвеждането на солидарна вноска или таван на свръхпечалбите на определени компании производители на енергия ще мобилизира средства за подпомагане на домакинствата и индустрията.
На дневен ред са и мерки за ограничаване на потреблението на газ и електричество, максимално запълване на газохранилищата в ЕС, постъпления към диверсификация с всички възможни доставчици, инвестиции във ВЕИ.
За изграждане на независима и стабилна енергийна система- ключовият елемент е даване на сигурност на капиталовите пазари, че Европа стратегически започва да развива икономика и енергетика на бъдещето. Проектите с дългосрочен хоризонт дават такава сигурност и като такъв може да посочим оповестеното намерение за създаване на Европейска банка за инвестиции във водородни проекти на стойност 3 млрд. евро.
Демократичният свят не работи въз основа на чиста търговска-икономическа транзакция. Европа допусна сериозни пропуски в своята дипломация в последните 20 години, които днес плащаме по един или друг начин. Не бива да се подценява силата и необходимостта от дипломация, дори когато говорим за бъдещи икономически и търговски партньорства оттук нататък.