Снимка: Интернет
Материал на БНР
Германия вероятно ще продължи да експлоатира две от трите си последно останали атомни електроцентрали след официалната им дата за затваряне, за да може страната се справи със задаващата се енергийна криза, заяви немският икономически министър Робер Хабек, предаде „Файненшъл таймс“.
Роберт Хабек посочи, че неговото министерство предполага, че двете централи – Isar 2 и Neckarwestheim – ще продължат да работят и през първото тримесечие на 2023 г. По план те трябваше да бъдат изведени от експлоатация в края на тази година.
По думите му, причина за решението те да продължат да работят е напрегнатата ситуация на френския пазар на електроенергия.
Решението е последната спешна мярка, приета от германското правителство за справяне с енергийната криза, причинена от хода на Русия да намали доставките на газ за Германия на фона на ескалиращото напрежение около войната в Украйна.
Хабек каза, че ситуацията с електроснабдяването във Франция е много по-лоша от прогнозираното. Повече от половината атомни електроцентрали в немската съседка не работят, засилвайки перспективата за потенциален недостиг на електричество, което би увеличило напрежението върху енергийната система на Германия, каза той.
Това е болезнено решение за Хабек, който е високопоставена фигура в германската Зелена партия, ангажирана силно в германското антиядрено движение и отдавна настояваща всички атомни електроцентрали в страната да бъдат затворени до края на тази година.
По-рано Хабек беше постановил, че ядрените централи Isar 2 и Neckarwestheim ще бъдат поставени в режим на готовност след 31-ви декември 2022 г. и ще бъдат пуснати в експолатация само в случай на прекъсване на електричеството тази зима.
Операторите на двете АЕЦ – EnBW за централата Neckarwestheim и дъщерното дружество на EON – Preussen Elektra за централата Isar 2, потвърдиха новото споразумение с правителството.