Снимка: Интернет
Материал на БНР
Има риск от глобална рецесия, предизвикана от паричната политика, която би имала особено сериозни последици за развиващите се страни. За това предупреди Конференцията на ООН за търговия и развитие, която публикуваха годишния си доклад.
„Прекомерното затягане на монетарната политика може да доведе до период на стагнация и икономическа нестабилност“, се казва в документа.
„Всяко доверие в това, че централните банки ще успеят да свалят цените, като разчитат на по-високи лихвени проценти, без да генерират рецесия, е неблагоразумна игра“, се казва в доклада на Конференцията на ООН за търговия и развитие.
В документа се посочва още, че по-високите лихвени проценти, включително повишенията от страна на Федералния резерв на САЩ, ще имат по-тежко въздействие върху развиващите се икономики, които вече имат високи нива на частен и публичен дълг.
„Възможността за широко разпространена дългова криза в развиващите се страни е много реална“, предупреждават от органа на ООН, откъдето коригират прогнозата за световен растеж за тази година от март месец – от 2,6 на 2,5%. А очакванията за растеж за догодина са още по-ниски – 2,2%
Прогнозата идва, след като миналия месец Международният валутен фонд също предупреди, че някои страни може да изпаднат в рецесия през следващата година и също коригира прогнозата си за растеж надолу.