Снимка: Интернет
Материал на БНР
„Ако третият мандат сега се окаже неуспешен и отидем на предсрочни избори в края на март или началото на април, тогава може би вече ще се създаде някакво редовно правителство с ограничен хоризонт и ще имаме поне няколко месеца политическо спокойствие. Няма да реши политическата криза, няма да е стабилно, но ще даде глътка въздух. Дали то ще завърши с местните избори, вероятно – не, защото ще е прекалено кратък период“
Тази прогноза направи пред БНР политологът Борис Попиванов.
Според него във всички партии интересът към местните избори става все по-голям и се налага над интереса към предсрочните парламентарни.
„На когото и да се беше спрял президентът, едва ли щеше да повиши значително шансовете за кабинет с третия мандат. Той се спря на БСП, защото тя беше партията, която създаваше най-малко интриги и несигурности, а и най-малко скандали през последните седмици. Аз бих добавил и един друг аргумент, който ми се струва ценен. Българският политически живот от летните протести на 2020-а насам се развива в едно противопоставяне на статукво и промяна. Различните политически сили са категоризирани, че принадлежат или на едното, или на другото, а БСП е в едно междинно положение. От такава гледна точка ми се струва, че БСП е най-подходящата формация в 48-ото Народно събрание за получаване на третия мандат. Практиката от последните 2 години показва, че БСП има диалог и към статукво, и към промяна„, коментира Попиванов.
Политологът изказа мнение, че не се очертава перспектива за възникване на политически проект на президента Румен Радев:
„Много пъти говорихме за президентски партии. На всеки няколко месеца решаваме, че президентът прави нова партия. И този път, както и предишните – няма да бъде така“.