Снимка: Интернет
Материал на БНР
„В бюджета, особено в разходната част, нещата досега така са се оправяли, че всичко се е връзвало по отношение на разходите за сметка на капиталовите разходи. Капиталовите разходи като цяло се предвиждат добре и са в съответствие за подпомагането на бизнеса, тъй като инфраструктурните проекти имат отношение не само към удобствата на хората, но и създават условие за разгръщането на частния бизнес. Публичните инвестиции вървят ръка за ръка с частните. Когато капиталовите разходи намаляват и не се изпълняват, това създава допълнителни пречки за разгръщането на бизнес инициативи„.
Това поясни пред БНР макроикономистът проф. Гарабед Минасян.
И допълни, че целта на едно добро макроикономическо управление не е просто да се постигне самоцелен дефицит, а да подпомага развитието на страната.
„Целта на фискалната политика и на държавния бюджет е да стимулират колкото се може по-бързо конвергенцията на страната към европейските структури. Ако я няма тази конвергенция, включването ни към еврозоната е под въпрос“.
В предаването „Нещо повече“ макроикономистът подчерта, че при социалните плащания има двоен стандарт:
„От една страна гледаме какво става в Европа, най-вече по отношение на доходите, но паралелно с това трябва да се гледат неща, характерни за нашата страна – степента на производителност на труда и ценовото равнище, например“.