Девизът на индустриалеца Пенчо Семов „Любов, труд и постоянство“ да бъде част от герба на Габрово. За това настоява Инициативен комитет от интелектуалци в начеверието на 150 г. от рождението на създателя на модерната индустрия в България. В него влизат 7 имена, начело с проф. д.н. Иван Кабаков – заместник-декан на Философски факултет в СУ „Св. Климент Охридски“, проф. Володя Попов – историк и археолог, директор на Регионален исторически музей Плевен, д-р Мариана Проданова – културолог, изследовател в областта на нематериалното индустриално наследство и др. Председател на Инициативния комитет за организирането на инициативата е Николай Косев – предприемач, ангажиран активно със социална и благотворителна дейност, оповесниха в прессъобщение от комитета.
Наричат Пенчо Семов „българският Рокфелер“ и „най-социалният индустриалец на Балканите”, но преди всичко той е вдъхновяващ Човек, който върши всичко с любов, труд и постоянство.
Роденият в габровското село Цвятковци предприемач е главен акционер в 28 дружества и фабрики и участва в управата на четири банки и две застрахователни дружества. Пенчо Семов строи къщи на своите служители и работници в Габрово и плаща образованието на децата им; дарява за църкви и манастири; създава фонд в габровската библиотека за литература с най-новите изследвания в областта на техниката и медицината; дарява 300 хил. златни лева за лобиране в полза на България, за да се намалят претенциите към страната ни по времето на Ньойския договор; заедно със съпругата си Радка Семова прави щедри дрения за Женско благотворително дружество „Майчина грижа”; построява старопиталище за своите служители, като дарява една фабрика за издръжката му; завещава половината си имущество за благотворителност.
При национализацията Пенчо Семов оставя на държавата материално-техническа база и средства за над един милиард и осемстотин милиона лева, припомнят историците.
Има обаче три думи, които Пенчо Семов оставя в наследство, и които не могат да бъдат изтрити от паметта на габровци. Те са издълбани върху чешмата (1934г.), непосредствено до сградатата, която той подготвя за старопиталище. Любовта, трудът и постоянството са ценностите, в които Пенчо Семов вярва и изповядва през целия си живот.
През 1934 г. по предложение на тогавашния габровски кмет Илия Кожухаров общинският съвет обявява конкурс за герб на град Габрово. Изискването е гербът да символизира същността на града – един от най-големите просветни, индустриални и търговски центрове на страната. В герба задължително трябва да се включи мотото „Труд и постоянство“. Гербът е приет.
По времето на социализма се предлагат няколко промени в герба, но нито една от тях няма успех. Старият герб с мотото „Труд и постоянство“ е върнат отново през 1994 година по предложение на кмета Иван Ненов и с решение на общинския съвет.
Трудът и постоянството са добродетелите на габровския дух, които са в основата на духовния и икономическия просперитет на града. Но, Пенчо Семов, който пряко или косвено е вдъхновителят на мотото на герба на Габрово, през целия си живот, наред с труда и постоянството, дори преди тях, поставя думата „любов”, посочват авторите на идеята.
И настояват, че в днешното дълбоко разделение сред хората, добавянето на думата „любов” в герба ще допринесе „за сплотяването на общността около този символен акт, ще ни накара да разсъждаваме, да спорим, да разговаряме за толкова пропуснати важни неща в живота ни като хора и като общество“.
„В герба на Габрово има изобразени три кули, символизиращи просветата, търговията и индустрията. Три трябва да бъдат и нашите словесни кули: „любов, труд и постоянство“, смятат от Инициативния комитет.