Неудобните истини, които президентът Румен Радев изрече на Шипка, принудиха партиите от управляващата ротационна коалиция да пишат контрапозиции с цел да го опровергаят. Само за няколко часа Румен Радев успя да „впрегне“ цялото държавно управление да се оправдава защо е в подобна коалиция и кой е виновен за нея, както и да се опита да заглуши изречените от връх Шипка думи на президента. Това само по себе си е красноречиво чий глас колко се чува. Навръх честванията на 146 години от Шипченската епопея. Президентът отправи остри критики към правителството и за пръв път коментира и знаковото убийство на Алексей Петров.
Ролята на Алексей Петров при „ротационната сглобка“
Румен Радев заяви, че българските граждани очакват отговори каква е била ролята на Петров в „стъкмяването на коалицията, какви ангажименти са поемани към него, какви високи постове в държавата са му обещавани, от кого и при какви условия“. Президентът отговори пред журналисти и на поставен въпрос дали ще свика Консултативен съвет за национална сигурност след убийствата. Той попита с кого да го свика и сам отговори: „С хората от записите и с техните ортаци от тъмните политически сенки ли? Не мисля, че това е интерес на обществената сигурност“. Според него се потвърждава максимата, че когато държавата е слаба, мафията е силна. „Държавата е слаба, защото сегашното управление бе заченато в скандални записи. С поведението си властта тласка обществото към насилие“, каза той.
КСНС с хората от записите не е в интерес на обществената сигурност
Тези остри думи на президента не са без резон, предвид случващото се в последните няколко месеца в държавата. Изтеклите записи от съвещанието на ПП-ДБ преди сформирането на ротационното коалиционно правителство, оставиха горчив вкус и усещане за овладяване на държавата от сенчести структури.
Медийната цензура отдавна е факт
За никого не е тайна, че медийният пазар в България е доминиран от малък брой влиятелни играчи, повечето от които са свързани с настоящата власт, които имат контрол над медийния пазар и особено върху обществените медии. В продължение на повече от десетилетие основните медии са доминирани от малка мрежа от влиятелни лица, които купуват големи медии с цел политическо влияние. Оказва се натиск върху малцината останали независими журналисти.
От Шипка Радев категорично заяви, че с поведението си властта тласка обществото ни към хаос, руши демократичния консенсус, без който няма европейска перспектива за България. „Публикуват се черни списъци на граждани и журналисти, притискат се медии, призовава се към цензура, овладяват се МВР и службите за опорочаване на изборите и за тяхното използване за користни политически и икономически цели. Лумпенизира се политическият дебат с агитки и заплахи. Посяга се на Конституцията. Българите очакват отговори каква е ролята на Петров в стъкмяването на коалицията, какви ангажименти са поемани към него, какви високи постове в държавата са му обещавани, от кого и при какви условия”, допълни държавният глава.
3 март – червената линия на търпението
От Шипка Радев изказа на глас позицията на над 70% от българските граждани (според проучване на Галъп), а именно:
„Непростима безотговорност е да предаваш идеали, в които са вградили живота и делото си поколения българи – идеалите на нашите възрожденци, на Левски, Ботев и Гоце Делчев. Днес тук, пред Паметника на свободата, сме се събрали да заявим, че след „епопеята на забравените“, няма да допуснем онези, които винаги липсват тук, на върха, да ни натрапят „епопея на зачеркнатите“, да манипулират историческата памет, да посягат на български светини и да се чудят как през годините да изхвърлят Вазов от учебниците“, каза още в словото си държавният глава. „Днес казваме „стига“. Трети март е червената линия на нашето търпение“.
Разговорите „на кафе“ в Европа
Въпреки, че президентът Радев вчера не засегна тези теми, няма как да бъдат подминати и воаяжите на Кирил Петков из Европа и как забърка името на България в няколко нелепи скандала като спекулира публично с името на председателя на Европейската комисия за влизането ни в Еврозоната, с името на холандския премиер Рюте за влизането ни в Шенген, с това на гръцкия енергиен министър за общо предоговаряне на Плановете за възстановяване.
При всичките тези подобни случаи, Петков не си даде сметка, че тези имена са институционални и зад тях стои официалната позиция на съответната страна/ ЕС. Тоест „приказки на кафе“, Петков представи като реални политически договорености.
Именно външният съветник на Петков Весела Чернева „докладва“ предварително на македонците
българската позиция за присъединяването на Скопие към ЕС, а Кирил Петков и Бойко Рашков забъркаха името на европейския главен прокурор в ареста на Бойко Борисов, при все че службата няма такива правомощия и отношение.