Американските сенатори призоваха България да зачита демократичните ценности и върховенството на закона, докато се подготвя за национални избори през следващия месец, предупреждавайки, че настоящото състояние на вътрешните работи на страната представлява „сериозни предизвикателства“ за двустранните отношения, съобщава на сайта си радио „Свободна Европа“.
В изявление, публикувано на 4 март – ден преди официалната кампания за българските парламентарни избори в началото на април – те заявяват, че биха искали да видят по-близки отношения с източноевропейската държава, включително по въпросите на сигурността и енергетиката.
Въпреки това, „постоянната корупция, намаляващата свобода на медиите, политизирането на съдебната система и други заплахи за върховенството на закона създават сериозни предизвикателства пред двустранните отношения между САЩ и България“, председателят на комисията по външни отношения на Сената Боб Менендес (демократ-Ню Джърси) и Джим Риш (републиканец-Айдахо), казват в изявлението.
„С наближаването на парламентарните избори през април е наложително правителството на България да защити тези ценности“, казаха те.
България беше разтърсена от демонстрации миналото лято, когато хиляди граждани излязоха на улиците в знак на протест срещу нарастващото възприятие за корупция при премиера Бойко Борисов, който ръководи страната през по-голямата част от последното десетилетие.
България, членка на Европейския съюз и НАТО, постигна най-ниски резултати в блока както в Индекса за възприемане на корупцията на Transparency International за 2019 г., така и в Световния индекс за свобода на пресата на Репортери без граници.
Делян Пеевски, медиен магнат и депутат, близък до Борисов, контролира около 80 процента от печатните медии в България, както и от частни телевизионни мрежи и уебсайтове, според „Репортери без граници“, което му дава огромно влияние, особено по време на избори.
„Тази класация подчертава широтата на предизвикателствата, пред които е изправена България. Българското правителство и съдебна система трябва да работят за поддържане на върховенството на закона за всички, а не само за някои, а медиите трябва да имат свободата да съобщават истината, без да се сблъскват с тормоз, насилие или наказание “, казаха депутатите.
Антиправителствените протести от миналата година бяха предизвикани отчасти от твърденията, че управляващата партия ГЕРБ на Борисов се контролира от задкулисието на Пеевски и неговото Движение за права и свобода.
Президентът Румен Радев, който подкрепи протестиращите, повдигна обвинение, че „мафия“ контролира правителството на Борисов и прословутата политическа прокуратура на страната.
Две богати български семейства наеха базираната във Вашингтон лобистка фирма Alexandria Group International миналата година, след като правителството на Борисов образува наказателни дела срещу тях. Семействата твърдят, че правителството се опитва незаконно да отнеме активите им.
В доклад, издаден на законодателите на Капитолийския хълм, Александрийска група описва Пеевски като един от „ключовите архитекти на демократичния упадък на България и прехвърлянето й в престъпна държава“, включително залавянето на частни активи чрез извънправни средства.
През декември Пеевски нае BGR Group, третата по големина лобистка фирма във Вашингтон, за да му помогне с „проблеми в САЩ“ Нито представител на Пеевски, нито BGR отговориха по това време на молба за коментар.
Партията на Борисов се очаква да бъде първа на изборите през април, според последните данни от социологическите проучвания. Неговата ГЕРБ се изправя срещу множество партии, включително няколко стартиращи проекта.
Неуспехът на Борисов да се бори с корупцията и да поддържа върховенството на закона не са единствените въпроси, които поставиха от Съединените щати.
България продължи да напредва със своя участък от тръбопровод, който ще пренася природен газ от Русия до Сърбия през Турция и България.
Тръбопроводът позволява на Русия да пренасочи част от износа на природен газ, предназначен за Балканите и Централна Европа, оj Украйна.
Вашингтон се противопоставя на проекта и заплашва да го санкционира с мотива, че той засилва влиянието на Кремъл върху европейския енергиен сектор и лишава Киев от необходимите транзитни такси.
Снимка: Интернет