Снимка: Интернет
Материал на сайта Гласове
Преговори за мир в Украйна са възможни само при условие, че имат за цел да бъде установен „нов световен ред“ без американска доминация. Това заяви днес в Турция руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Франс прес.
„Преговори може да се състоят само ако бъдат взети предвид руските интереси“, изтъкна Лавров на съвместна пресконференция с турския външен министър Мевлют Чавушоглу.
„Става дума за принципите, на които ще бъде основан новият световен ред“, поясни руският министър.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че е обсъдил с турския си колега Мевлют Чавушоглу неспазването на условията на споразумението за зърнения пакет от страна на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
„Говорихме за напредъка в изпълнението или по-скоро в неизпълнението на инициативата за Черно море на генералния секретар на ООН Гутериш“, каза той в петък на пресконференция след разговорите с турския външен министър.
Западните изявления за това, че не трябва да се прекратяват военните действия в Украйна, са „нечестна игра“, каза още Сергей Лавров на съвместната пресконференция с турския си колега Мевлют Чавушоглу.
„На фона на ежедневните изявления, които се чуват от Киев, от Вашингтон, от Брюксел за това, че в никакъв случай не трябва да се прекратяват военните действия и да се премине към преговори, на фона на противоречащите на тези постулати претенции към Русия да прекрати войната и да седне на масата на преговорите, ние, безусловно, разбираме, че всичко това е достатъчно нечестна игра“, каза руският външен министър.
Лавров отбеляза, че украинската част от сделката за зърното се изпълнява, което се потвърждава от „доста сериозна статистика“. „Всъщност цялата украинска част от черноморската инициатива се е изродила в търговски износ на украинско зърно при специални условия, с премахване на изискванията, които се налагат на такива стоки, за западните страни“, посочи руският външен министър, като уточни, че най-бедните страни получават по-малко от три процента от изпратеното от Украйна зърно, въпреки че „те са приоритетни получатели на хуманитарна помощ, включително и на хранителни помощи“.
В противовес на това Лавров заяви, че руската част от споразумението изобщо не се изпълнява, въпреки многобройните призиви към страните от колективния Запад. „Препятствията по пътя на финансирането, логистичното оформяне, транспортирането, застраховането и износа на руски продукти остават и дори се усложняват“, подчерта ръководителят на руската дипломатическа мисия. Дипломатът заяви, че Русия ще обсъди с турските си партньори перспективите на настоящата ситуация в условията, „когато решенията, взети по инициатива на генералния секретар, са блокирани“.
Действията на Русия
Москва ще се замисли дали изобщо има нужда от споразумение за зърното, ако няма напредък в премахването на пречките пред износа на торове и храни, заяви руският външен министър. „След като удължихме тази сделка за втори период от 120 дни и не открихме никакви признаци, че някой може действително да реши тези въпроси, уморени от това да апелираме към съвестта на тези, от които зависи, ние се насочихме към леко утежнение и предложихме да удължим тази сделка само с 60 дни, като изхождахме от това, че ако няма по-нататъшен напредък в премахването на пречките пред износа на руски торове и зърно, ще помислим дали тази сделка е необходима“, заяви Лавров.
Руският външен министър отбеляза, че западните му колеги не се уморяват да повтарят, въпреки добре известните им факти, че нито торовете, нито зърното са в санкционните списъци. „В графата „санкции“ наистина не пише – там не фигурират нито торове, нито зърно. Но всичко останало е включено в списъка, както току-що каза моят приятел. Това е изключването от системата SWIFT, възможността за застраховане и презастраховане на товара при нормални условия, възможността руски кораби да акостират, да речем, в средиземноморски пристанища, възможността чуждестранни кораби да акостират в руски пристанища и много други“, каза той.
Лавров добави: „Така че, разбира се, госпожа [председателят на Европейската комисия Урсула] фон дер Лайен и други застъпници за решаване на продоволствените проблеми на развиващите се страни могат да повтарят като за последно, че храните и торовете не са под санкции, но това би означавало само едно: те ни казват: дръжте си храните, дръжте си торовете, седете си на тях, но не можете да ги изнасяте никъде, въпреки че не са под санкции.“
Ръководителят на руското дипломатическо ведомство посочи също, че успоредно с инициативата за Черно море се реализира и формулираната от Европейския съюз инициатива за т.нар. коридори на солидарността, която предвижда износ на украинско зърно и много други стоки за Европа по суша. „За тези стоки се създават най-преференциални условия, всъщност условия, които дискриминират съответните продукти на самите европейски държави, там вече започнаха сериозни протести поради факта, че европейският пазар е залят с евтино украинско зърно и всичко това се изроди в търговски износ за западните държави“, добави той.
„Ако там има свръхпредлагане на евтино украинско зърно, което прави невъзможна продажбата на произведеното от европейските страни зърно с печалба – предайте този излишък от украинско зърно на развиващите се страни, на бедните страни. В края на краищата, за тази цел, както ни беше казано, е замислена цялата пакетна инициатива [на генералния секретар на ООН Антониу] Гутериш. В резултат на това най-бедните страни получават по-малко от 3% от зърното, което идва от Украйна, а лъвският пай се озовава в Европейския съюз“, каза той.
Извън рамката
Лавров допусна, че Русия може да работи извън рамките на споразумението за зърното, ако Западът не подходи честно. „Ако те нямат желание да възприемат честен подход към това, което г-н Гутериш така настойчиво насърчаваше, нека продължат да изпращат съответните продукти от Украйна по суша, по суша, по железница, по реки, те вече са създали съответната логистика, която работи. А ние ще работим извън тази инициатива, ако се наложи, имаме възможности да го направим с Турция, с Катар. Президентите са обсъдили съответните планове“, каза той.
В същото време Лавров увери, че износът на Русия за нуждаещите се страни няма да пострада. „Това мога твърдо, твърдо да ви обещая“, подчерта руският външен министър.